frozen fish and seafood from around the world

Šumavská 25, Praha 2

Zařaďte ryby do jídelníčku!

V ČR tvoří podíl rybího masa jen 13 % celkové spotřeby masa, přičemž volba spotřebitelů nejčastěji padá na ryby mořské. Jedničkou mezi rybami je pro tuzemské domácnosti losos (54%), druhou nejoblíbenější je treska (23%), k nejvíce konzumovaným druhům patří také treska, losos, sleď a makrela.. Z průzkumu dále vyplynulo, že Češi si rádi mořské ryby dopřávají i v konzervách, především tuňáka. V této formě je zkonzumováno až 90 procent tuňákového masa, čerstvý steak si oproti tomu dopřeje jen 5 procent. Z tuňákových konzerv lidé nejčastěji připravují pomazánky a je také oblíbenou přísadou zeleninových salátů.

Zdravých ryb je obrovské množství, takže si jen stačí vybrat. Představíme vám sedm nejzdravějších:

Losos

O lososu se už roky mluví jako o výživné potravině, která by neměla chybět v žádném jídelníčku. Je výborným zdrojem vitaminů ( vitamin B6, B12), minerálních látek a bílkovin. Pomáhá udržovat stabilní hladinu inzulínu v těle, zlepšuje paměť a efektivnost mozku, snižuje riziko rakoviny ledvin a napomáhá k udržování zdravé pleti. Je také nejlepší rybou, kterou můžete jíst pro zdravé srdce. Vědci prokázali, že omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky a mohou snižovat riziko vzniku chronických chorob, jako jsou artritidy a zhoubné nádory. Omega-3 mastné kyseliny v lososu také snižují hladinu cholesterolu v těle. Kvůli všem těmto důvodům vědci doporučují jíst lososa či jemu podobné ryby alespoň dvakrát týdně.

Sledi

Stejně jako losos i sleď je vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin a libových bílkovin. Tento druh ryb je bohatý na EPA a DHA – kmeny mastných kyselin, které udržují zdravé srdce a mozek. Zejména DHA patří mezi velmi prospěšné tuky, je důležitá pro správnou činnost buněčných stěn, oka, nervového a kardiovaskulárního systému. Má velký význam pro paměť a je tím pádem také důležitá u dětí pro rozvoj mentálních funkcí.

Pstruh

Tento typ ryby je také bohatý na vitaminy (především vitamin B12) a na bílkoviny. Význam pstruha spočívá hlavně ve snižování špatného cholesterolu v organismu a v chránění těla před oběhovými problémy (např. trombóza).

Tuňák

Tuňák je prospěšný nejen kvůli svému obsahu zdravých tuků, je také nejlepším zdrojem vysoce kvalitních bílkovin. Takže je ideální pro ty, kteří chtějí zhubnout, nebo ty, kteří jsou náchylní ke kardiovaskulárním onemocněním. Prospěšné tuky v tuňákovi snižují cholesterol, a tak slouží jako prevence srdečních onemocnění.

Platýs

Tato ryba je významným zdrojem vitaminu B12, B6, kyseliny listové a hořčíku, díky čemuž napomáhá ke zlepšování průtoku krve, kyslíku a živin v celém lidském těle. Konzumace této ryby poskytuje i ochranu proti rakovině vaječníků a zažívacího traktu a rovněž podporuje i zdravé fungování mozku.

Mackerel

Makrela obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, které hrají klíčovou roli u diabetiků – kontrolují hladinu cukru v krvi. Konzumace této ryby nejenže reguluje hladinu cukru, ale snižuje i celkové riziko vzniku cukrovky. Vysoká hladina draslíku pomáhá udržovat krevní tlak na optimální úrovni a tím snižuje riziko zdravotních komplikací spojených s hypertenzí.

Treska

Tento typ tresky je významný díky obsahu kyseliny DHA, která je důležitá při vývoji mozku a očí člověka. Primární roli hraje zvláště v době těhotenství – při růstu a vývoji centrálního nervového systému vyvíjejícího se plodu. Na druhé straně pomáhá i pacientům s revmatoidní artritidou (snižuje zánět).

Mořská ryba cenným zdrojem bílkovin

Cvičíte? Pak jezte pravidelně mořské ryby. Jsou bohatým a lehce stravitelným zdrojem bílkovin, což oceníte při redukci hmotnosti i při budování svalové hmoty. Bílkoviny se podílejí na řadě důležitých procesů v našem organismu: pomáhají obnovovat buňky, jsou nezbytné pro imunitní systém nebo tvorbu hormonů. Cenným zdrojem bílkovin jsou zejména mořské ryby jako treska, tuňák nebo losos. Naše trávicí soustava navíc dokáže rybí maso velmi snadno zpracovat, přibližně už za 2 až 3 hodiny.

Zaručený a kvalitní zdroj vitamínu D a omega-3 kyselin

Vzácný vitamín D musíme stejně jako esenciální kyseliny, hlavně pak omega-3, našemu organismu dodat zvenčí, neboť naše tělo si je neumí vyrobit samo. Spoléhá se proto na náš jídelníček.
V potravinách se však tyto látky běžně nevyskytují, což je důvod, proč jich má většina lidí nedostatek. Plnohodnotným a dobře využitelným zdrojem jsou právě mořské ryby, především losos nebo treska, které najdete v nabídce www.morskeprodukty.cz.

A na co přesně má největší vliv omega-3?

Napomáhá snižovat cholesterol, posiluje obranyschopnost organismu, blahodárně působí na naši nervovou soustavu a správnou činnost kardiovaskulárního systému. Mořské tučné ryby jsou důležité pro prevenci srdečních onemocnění, správný vývoj mozku dětí a i kvalitu naší pokožky. Odborníci proto doporučují dopřávat si alespoň dvě porce týdně

0